HandeYeni bir dünyaya ve sizlere merhabalar!

"Ben kimim?" sorusuna cevaben, işte özetle hikayem :)

Dansla olan tanışmam, küçükken aile içinde yaptığım çocukça performanslar dışında :), 5 yaşında başladığım Balıkesir Kuğu Bale Okulu ile oldu. 6 yıllık eğitimin içerisinde çeşitli resitallerde yer aldım. Anadolu Lisesi’ne girdiğimde, bale arkadaşlarımla kendi kurduğumuz grup ile modern dans gösterileri hazırladık. Boğaziçi Üniversitesi´nde okuduğum dönemde ise Dans Kulübü´nde çeşitli salon dansları eğitimi aldım, Swiss Otel’de düzenlenen Viyana Vals Balosu’na katıldım.

Kurumsal iş hayatına atıldıktan sonra dans tutkum, Latin dansları, Sirtaki ve Tango ile devam etti. 2003 yılında Tango ile tanıştım, grup dersleri ve özel çalışmalarla devam ettim. Bu dönemde Nesrin Topkapı ile de oryantal çalıştığımı söylemeden geçemeyeceğim :) Tango ile olan bağımı hala Türkiye, Arjantin ve Yunanistan, Fransa, İtalya gibi bir çok Avrupa ülkesinde dünyaca tanınmış tango hocalarından dersler alarak, festivallere, milongalara katılarak, keyifle sürdürüyorum.

Son yıllar içinde bedeni ve kas yapılarını daha iyi tanımak için Vücut Farkındalığı Methodu (Body Awareness Method), Alexander Tekniği, Feldenkreis, Skinner Releasing Teknik, Otantik Hareket çalışmaları ile Tatjana Rottenberg'den Derin Bağ Doku, Tetik Masajı ve Refleksoloji eğitimleri aldım. Mistik bir çalışma olan Alper Akçay'ın Kalbin Dansı - Sema ritüelleri´ne katıldım. 2012 yılında, Defne Erdur ve çok özel insanların biraraya gelmesiyle birlikte oluşan Gelişigüzel adlı grubumuzla birlikte, Kontakt Doğaçlama ve Dans Terapi çalışmalarına devam ettim. 2015'ten bu yana Leandra Perotta ile Dans Terapi eğitimine devam ediyorum.

Dansın yanında, 2002'den beri Yoga, ruhsal gelişim ve farkındalık üzerine çok değerli hocalar ile çalışmalar yapıyorum. Yoga'dan sonra Pilates, Taichi, Çigong ve Kungfu da hayatıma eklendi. Fransa ve Avusturya’daki Ashram’larda yoga kamplarına katılarak yoğunlaştırılmış çalışmalarda bulundum.
2014 yılında Mucizeler Kursu’nu tamamladım. Reiki 1 ve 2 eğitimleri aldım.

Spiritüellik ve kişisel gelişim alanına olan ilgimin dans ile buluştuğu nokta ise Mistik Dans'ın (Mystical Dance) kurucusu Monika Nataraj ile tanışmamla oldu. 2008 yılında İstanbul'da katıldığım atölye çalışmasından çok etkilendim. İçimden gelen sesi dinleyerek yapmak istediğim şeyin "İnsanların kalbine ve ruhuna dokunmak" olduğunu keşfettiğimde, Monika´nın Mistik Dans Eğitmenliği kursuna çağrısıyla çok mutlu oldum. 2011 yılı başında Tayland’da aldığım eğitimle Türkiye'deki ilk Mistik Dans Eğitmeni oldum. 2015 yılında yine Monika Nataraj ve Lorraine Taylor'ın birlikte Hindistan'da verdiği Mystical Yogini - Ashtanga Vinyasa TTC ile Yoga eğitimenlik eğitimini tamamladım.

10 yıl çalıştığım kurumsal hayattan ayrıldıktan sonra, kurduğum Koza Dönüşüm ve Özgürleşme Merkezi başta olmak üzere, Naturel Festivali 2011-İstanbul, Naturel Festivali 2012-Bursa'da "Kalbinizin Bahçesinde Dans Edin" adlı çalışmayla yer aldım. Yaşam Yolu Merkezi, Yoga Darga, Maya Yoga, Bodrum Denge Merkezi gibi çeşitli merkezlerde Mistik Dans eğitimlerini verdim. Ataşehir'de Kadın Olmak adlı bir sempozyumda "Bedenimi Seviyorum" egzersizi ile yer aldım. İnanna Kadın Farkındalık Merkezi'nde Şayan Yılmaz ile birlikte "Kadınlar İçin Mistik Dans Çemberleri" düzenledik. Hala Koza'da, yazları Bodrum LifeCo'da ve farklı mekanlarda Mistik Dans, Kalp Detoksu, Yaratıcı Beden Yaratıcı Zihin etkinlikleri yapmaya devam ediyorum.

Mistik Dans eğitimi ve bugüne kadar kendi kişisel gelişimim, ruhsal aydınlanmam için yaptığım diğer çalışmalardan kazandığım eşsiz deneyimleri, ruhumdan ve kalbimden akanları sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.