Hande Arabacıoğlu ile Yaratıcı Beden, Yaratıcı Zihin Atölyesi, bu kez 16-17 Mart'ta, yoğunlaştırılmış bir hafta sonu etkinliği olarak düzenleniyor. Dans ve Hareket Terapisi ile Yaratıcı Yazarlık uygulamalarının birleştiği bu atölyede yerinizi almak ve kendi farkındalıklarınızı yaşamak için lütfen This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ya da 0216 355 75 09'dan ulaşın.

‘Hareket Eden Beden ve Yazı’ kitabında Cheryl Pallant der ki: “Bazı kişiler kelimeleri kullanmamak için dansı seçer, bazıları da bedeni hissetmenin huzursuzluğu ve rahatsızlığını yaşamamak için kelimeleri seçer.”

İyi yazıyor olabilirsiniz. Ama bazen siz de bilirsiniz ki tam da istediğiniz gibi akamıyorsunuz o sayfaya. Gerçek sesinizi çıkartmadığınızı, çıkartıyormuş gibi yaptığınızı bildiğiniz anlar olur. Saatlerce bir cümlede takılır, tam istediğinizi ifade etmek için tekrar tekrar yazarsınız.

Çok güzel cümleler kurabilir, anlamlı kurgular yaratabilirsiniz. Genelde yazmaya çalışanlar, işin bu yanına odaklanır ve orada kendilerini geliştirirlerse yazının onlardan akacağına, doğru bir iş çıkartacaklarına inanırlar. Belki de yanlış yere bakıyorsunuz... Bedene hapsettiğimiz duyguları güvenli, usul usul bir süreç içinde serbest bıraksak, kim bilir yazmak ne kadar kolaylaşır; ne kadar rahat akar hikayeler, ham, gerçek ve vurucu kelimelerle akar duygularımız...

Dans kelimesinin çağrıştırdıklarını, duygu yüklü bedende taşımak istemediğimiz duyguların ağırlığını kapıda bırakıp giriyoruz çalışmaya. Usul usul harekete geçecek bedenimiz. Oyunlarda yakalayacağız o yüklerden önceki rahatlığı, akışı. Utançlardan tek tek sıyrılırken, duyguları derin kuyulardan çıkartıp, özgürce yaşama hakkıyla belki de ilk defa buluşacağız. İçimizde derin derin akanların kalemi nasıl rahatlattığını, duyguların ne kadar rahat kelimelerde aktığına şaşıracağız.

Hareketi zihinle buluşturduğumuz bu atölye çalışmasında, kelimelerle yüzleşmemek için dansı, bedenle buluşmamak için kelimeleri ayırmayacağız. İkisini birleştirip harmanlayıp yazmanın ne kadar kolay olabileceğini fark edeceğiz.

Atölye Tarihi: 16-17 Mart Cumartesi & Pazar, saat: 11.30-17.30
Atölye ücreti: 400TLdir (KDV dahil).
Katılımcı sayısı: 12 kişiyle sınırlıdır.
Mekan: Koza Dönüşüm ve Özgürleşme Merkezi
Katılım için lütfen bize This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ya da 0216 355 75 09’dan ulaşın.

“Uzun yıllar bedenime yüklediğim utançları, rahatsızlığı hissetmemek için kelimeleri seçenlerden oldum. Zihnime güvenir, kelimelerden güç alırım. Bedenim… Ondan benden ayrı bir şeymiş gibi bahsederdim. Önce bunu fark ettim. Bu farkındalıkla ne yapacağımı bilemedim. Bedenimle zihnimi buluşturmaya çalıştıkça daha da açıldı uçurum. Hissettiklerimi kelimelere dökünce rahatladım. Adı coşku oldu, tarifini bile çok güzel yaptım. Adı öfke oldu, nefis anlattım.
Dansın ve hareketin akışında olmanın coşkusunu hep içimde, bir kutuda gizledim. Bir gün gelir de kelimeler harekete kavuşur, derinlere gömdüğüm duygular yükselir, akar daha da muhteşem kelimeler oluşturur diye beklerdim. Her zaman hareketin yazıda önemini bilirdim. Yazarlar koşar, yürür... bedenin yazılanları hazmetmesi, sindirmesi gerektiğini bilirler. Hande ile yaptığımız çalışmalarda kutunun kapağını araladım. Yazdıklarımı bedenim sindiriyor yavaş yavaş... heyecanlı bir süreç. Hande’nin huzurlu, yönlendirici, kabullenici hali, süreci kolaylaştırdı. Daha çok yolum var sanırım ama Hande ile telaş yok.”  Yeşim Cimcoz

“Dans, müzik, oyun, yazı ve farkındalık. Dört hafta boyunca çok keyifli anları paylaştım.
Bedenimle kendimi daha iyi ifade edebildiğimi fark etmek beni çok heyecanlandırdı.
Sol dizimi son dört yıldır ameliyatlı oluşu nedeniyle sınırlı kullanıyordum. Oysa bu tamamen zihinsel bir sınırmış. Sandalyede oturarak başladığım süreci yerde dizlerimin üzerinde oturarak tamamlamak müthişti.
Sevgili Hande’nin zarif, samimi rehberliğinde geçirdiğim bu süreç için sonsuz teşekkürler.
Sevgiyle…” Ayşegül Koç

"Genelde pek açık ve rahat biri değilimdir, hatta çoğunlukla fazla ciddi olduğumu ve kendimi dışarıya kapattığımı söylerler. Bu buluşmaların bana verdiği bir şifa da sanırım güven ve kalbini acma cesareti oldu. Teşekkürler Hande ve gruptaki tüm arkadaşlar." Nalan Durakçı